10. 1. 2023

Solární plachta na bazén šetří vaši kapsu

Od

Jestliže zaslechnete výraz solární plachty na bazén, možná si vybavíte sluneční záření, jak ozařuje plochu vodní nádrže, a že plachta toto záření absorbuje a předá jej do vody, čímž jí udrží déle teplou, anebo dokonce přispěje k jejímu ohřevu. V podstatě máte pravdu, plachta skutečně jímá tepelné záření a spíše, než samotný ohřívač, funguje jako schopný tepelný izolant, takže snižuje pokles teploty vody ve srovnání s tím, kdyby na hladině žádná plachta nebyla. To ovšem není jediný důvod, proč tento výrobek pořizovat:

balónky na hladině

Vypařování vody není zanedbatelné

Možná si ještě dokážete vybavit schematický obrázek koloběhu vody v přírodě. Voda se nikam neztrácí a neodpařuje se do vesmíru, zemská přitažlivost ji udržuje v neustálé cirkulaci, kdy se vodní pára vypařuje, v určité výšce kondenzuje a v podobě vodních kapek či sněhových vloček, případně krup, dopadá zpět na zemský povrch. Je to dokonalý přírodní proces, a kdyby tomu tak nebylo, nemohli bychom tu přežít ani my, ani zvířata a rostlinná vegetace.

hladina bazénu

Koloběhu vody v přírodě se pochopitelně účastní i váš bazén. Z jeho hladiny se neustále vypařuje voda, a nutno podotknout, že to není vůbec zanedbatelné množství.

Za 24 hodin se z nádrže o průměru čtyři metry, což je obvyklý rozměr nadzemních bazénů, do ovzduší uvolní přibližně 65 litrů vody v podobě vodní páry. V přepočtu na malé dvanáctilitrové kbelíky je to pět a půl kbelíku za den. A když si toto množství vynásobíte počtem dnů koupací sezóny, dostanete se do zajímavých čísel. Pokud máte bazén v provozu půl roku, je to celkem dvanáct kubíků vody, a s ohledem na cenu vodného a stočného je to celkem zhruba 1 300 Kč. Za pět let provozu takového bazénu se vám doslova vypaří z peněženky 6 500 Kč. Nebylo by tedy rozumnější hladinu nádrže pokrýt solární plachtou a snížit tak vypařování vody na minimum?